Gabinet Rehabilitacji i Fizjoterapii


Marta Magiera,
mgr rehabilitacji
Aleksandra Krawczyk,
mgr fizjoterapii
Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, który w połączeniu z wiedzą i umiejętnościami przynosi rewelacyjne efekty. Zależy nam, aby nasi pacjenci wracali jak najszybciej do zdrowia oraz swojej wcześniejszej aktywności fizycznej, dlatego proces terapeutyczny jest planowany oraz prowadzony przez wykwalifikowany i doświadczony personel legitymujący się dyplomami wyższych uczelni. Nasza terapia opiera się na pracy jednego terapeuty z jednym pacjentem, co daje nam możliwość dogłębnej i rzetelnej analizy problemu pacjenta, a co za tym idzie ustalenia celowanej terapii. Nasi pacjenci cenią sobie nasze zaangażowanie w wykonywaną pracę oraz niezwykle miłą i sympatyczną atmosferę. Cierpisz na bóle kręgosłupa, barku, kolana, biodra? Dopadła Cię rwa kulszowa, ostroga piętowa? Skręciłeś lub zwichnąłeś sobie staw? Złamałeś nogę lub rękę? W naszym Centrum mogą Państwo skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych (fizykoterapia, masaże, kinezyterapia) oraz z konsultacji lekarzy specjalistów z zakresu ortopedii, neurologii i chirurgii ogólnej.
MASAŻ LIMFATYCZNY PNEUMATYCZNY BOA

Jest to pneumatyczny masaż uciskowy działający bezpośrednio na układ limfatyczny i krwionośny. Odpowiedni ucisk struktur naczyniowych i limfatycznych pobudza cały układ limfatyczny do zasilania organizmu w tlen i substancje odżywcze. Zabieg polega na naprzemiennym wtłaczaniu powietrza do specjalnie skonstruowanych mankietów dla kończyn i jego wypuszczaniu w odpowiednich odstępach czasowych. Po zabiegu pacjent odczuwa relaks ,odprężenie i lekkość.

Masaż BOA wykonuje się za pomocą specjalnie skonstruowanych rękawów wypełnionych powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem. W efekcie dochodzi do powstawania fal, które w sposób delikatny ale skuteczny uciskają ciało. Stopniowe wypełnianie się mankietów (począwszy od części ciała położonych najdalej od serca) przypomina ruchy rąk masażysty.

Wskazania: niewydolność limfatyczna, obrzęk kończyn górnych np. po mastektomii, obrzęk kończyn dolnych różnej etiologii, profilaktyka niewydolności żylnej, w rehabilitacji po urazach, kontuzjach i złamaniach, w terapii antycellulitowej i wysmuklającej.

 

 

MAGNETOTERAPIA INDUKCYJNA  (Stymulacja)

Technologia ta wykorzystuje unikalne pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności. Bodziec ten indukowany przez cewkę umieszczoną w aplikatorze, wchodzi w interakcję z organizmem ludzkim, wywołując depolaryzację tkanki nerwowo-mięśniowej. W zależności od wybranej częstotliwości oraz intensywności pola elektromagnetycznego, BTL-SIS korzystnie wpływa na redukcję bólu, mobilizację stawów, przyspieszenie gojenia oraz rozluźnienie lub wzmocnienie mięśni.

Wskazania:  zespół cieśni nadgarstka, zespół bolesnego barku, regeneracja Nerwu, redukcja spastyczności, stymulacja mięśni oddechowych, mobilizacja kręgosłupa piersiowego, przepuklina krążka międzykręgowego, profilaktyka zaników mięśniowych. kolano skoczka, złamania. 

ELEKTROTERAPIA
prądy diadynamiczne, galwanizacja, jonoforeza, prądy Tens, prądy Traberta, prądy Kotza, prądy interferencyjne, mikroprądy
Elektroterapia (inaczej elektrolecznictwo) – dziedzina fizykoterapii (lecznictwa fizykalnego) zajmująca się leczeniem objawowym schorzeń m.in. układu ruchu i neurologicznych za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych, w którym wykorzystuje się do leczenia prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Celem elektroterapii jest złagodzenie bólu i poprawienie ukrwienia stymulowanej tkanki. Przyspiesza wchłanianie obrzęków i wysięków śródstawowych.

MAGNETOTERAPIA
Magnetoterapia – forma medycyny niekonwencjonalnej, wykorzystująca statyczne pola magnetyczne oraz pola o skrajnie niskiej częstotliwości.

LASEROTERAPIA
Laser w fizykoterapii
Laser ma zastosowanie w schorzeniach reumatologicznych, w ortopedii - przy złamaniach, skręceniach, uszkodzeniach tkanki łącznej i torebek stawowych. Należy do najskuteczniejszych zabiegów przeciwzapalnych. Terapeuta naświetla kolejne punkty na naszym ciele przyrządem przypominającym długopis, który ma na końcu diodę emitującą na gołą skórę wiązkę światła o małej mocy (ok. 400 miliwatów) i różnej długości fali.


SOLLUX
Lampa sollux - lampa elektryczna przeznaczona do wykonywania zabiegów ciepłoleczniczych i światłoleczniczych w gabinetach fizykoterapii, rehabilitacji i w salonach kosmetycznych. Lampa emituje światło widzialne i podczerwień, którego maksymalne natężenie przypada na długość fali około 1400 nm. Jest to promieniowanie krótkie, które wnika głębiej w tkanki. Ponadto lampa emituje światło widzialne (białe)[1]. Dodatkowe wyposażenie lampy Sollux stanowią filtry ze szkła w kolorach czerwonym, niebieskim i fioletowym. Przez szkło czerwone przenikają promienie świetlne czerwone i podczerwone, a szkło niebieskie zatrzymuje promienie cieplne, przepuszcza zaś niebieskie. Filtr fioletowy przepuszcza natomiast promienie fioletowe.

KRIOTERAPIA MIEJSCOWA
Forma zimnolecznictwa z zastosowaniem temperatur poniżej 0°C. W pierwszej fazie działania bardzo niskich temperatur występuje skurcz obwodowych naczyń krwionośnych i mięśni oraz spowolnienie przepływu krwi i przemiany materii. Natomiast w fazie drugiej występuje reakcja obronna polegająca na gwałtownym rozszerzeniu naczyń krwionośnych i zwiększeniu przepływu krwi. Skutkiem takiej reakcji jest zwiększony dopływ do komórek składników odżywczych i tlenu, a także mediatorów przeciwzapalnych. W rezultacie zmniejszeniu ulega ból i stan zapalny, szybciej regenerują się uszkodzone tkanki. Mięśnie ulegają rozluźnieniu, przyspiesza się przemiana materii oraz następuje pobudzenie układu nerwowego i odpornościowego.

MASAŻ
leczniczy, klasyczny, relaksacyjny, sportowy, work site, bańką chińską
Masaż polega na wykorzystywaniu dotyku w celu wywołania uczucia odprężenia i dobrego samopoczucia. Istnieje wiele technik tego masażu, wszystkie jednak polegają na stosowaniu systematycznych ruchów nacierania, głaskania, uciskania, ugniatania lub mocnego oklepywania skóry, mięśni lub stawów. Można go łączyć z innymi zabiegami leczniczymi t.j. aromaterapią czy hydroterapią. Masaż leczniczy opiera się na technikach masażu klasycznego. Stosuje się go dla złagodzenia sztywności, napięcia i bólu mięśni (zalecany szczególnie sportowcom dla rozluźnienia mięśni przed zawodami, a po zawodach - dla złagodzenia bólu po wysiłku fizycznym), migrenowego i napięciowego bólu głowy oraz bólu lędźwiowo-krzyżowego, dla ogólnego odprężenia, dla przezwyciężenia stresu. Masaż leczniczy może usuwać skurcze nóg. Masowanie pleców i ramion pomaga kobietom w bólach porodowych. Zwykle masaż leczniczy polega na rozluźnianiu mięśni oraz łagodzeniu napięcia psychicznego, a to przynosi ulgę i uczucie odprężenia. Ten rodzaj masażu zwiększa dopływ krwi do masowanego miejsca, co przyspiesza proces leczenia.

KINEZYTERAPIA
Leczenie ruchem, gimnastyka lecznicza. Podstawą tej dziedziny fizjoterapii są ćwiczenia ruchowe. Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji, np. społecznej. Kinezyterapia dzieli się na miejscową i ogólną. Miejscowa – dotyczy bezpośrednio narządu zmienionego chorobowo.

TERAPIA TKANEK MIĘKKICH
Terapia manualna tkanek miękkich polega na wykorzystaniu określonych technik manualnych, mających na celu usunięcie napięć i dysfunkcji układu mięśniowo-powięziowego (mięśni, ścięgien, więzadeł i powięzi.

TERAPIA METODAMI PNF I McKenzie
PNF - Prorioceptive Neuromuscular Facilitation (torowanie nerwowo-mięśniowe) PNF jest koncepcją posiadającą własną filozofię i zasady pracy z pacjentem. Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje. Siła mięśni, zakres ruchu - to, co jest ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym, jest tylko środkiem do uzyskania celu jakim jest funkcja. Jakże często zapominamy o tym w naszej codziennej praktyce. Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała. Umożliwia to pełne wykorzystanie rezerw tkwiących w organizmie, motywuje do dalszego działania, a co najważniejsze zapewnia bezbolesną pracę, bez traumatyzujących psychicznie i fizycznie doznań. Chory powinien być partnerem fizjoterapeuty, określającym zakres i granice działania. To on ustala cele terapii. Terapeuta ma w tym wypadku rolę doradczą. Dzięki takiemu podejściu chory nawet z dużą dysfunkcją zachowuje dobrą motywację i jest pozytywnie nastawiony do współpracy z terapeutą.
Metoda McKenziego to metoda leczenia m.in. zespołów bólowych kręgosłupa, która wyróżnia się na tle innych form leczenia tego typu dolegliwości. Większość z nich skupia się bowiem tylko na skutkach schorzeń kręgosłupa, czyli na uśmierzeniu dolegliwości bólowych, bez poznania mechanizmów ich rozwoju. Efekty tego typu metod leczenia nie są trwałe, gdyż dolegliwości bólowe wcześniej czy później powracają. Tymczasem metoda McKenziego nie ogranicza się tylko do zlikwidowania bólu kręgosłupa. Jej celem jest znalezienie także przyczyny bólu, jej zlikwidowanie i przeciwdziałanie nawrotom dolegliwości.

KONSULTACJA FIZJOTERAPEUTYCZNA
GIMNASTYKA KOREKCYJNA DLA DZIECI grupowa i indywidualna
Nieprawidłowości w postawie ciała bardzo często występują w wieku przedszkolnym. Mogą się one pogłębiać i przekształcać w wady trudne do zahamowania i zlikwidowania. Gimnastyka korekcyjna obejmuje zakres działań kształtujących prawidłową postawę ciała, ukierunkowana jest głównie do dzieci młodszych, u których nieprawidłowości wynikają często z osłabionych mięśni lub nawyku przyjmowania złej postawy.

KINESIOTAPING
Metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze, jest jedną z metod plastrowania. Została opracowana i spopularyzowana na początku lat osiemdziesiątych przez Japończyka Dr Kenzo Kase. Wykorzystuje się w niej specjalnie wytworzony plaster – Kinesio Tex Gold. Jest to plaster nie ograniczający ruchów, rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do parametrów skóry. Jest odporny na działanie wody i nie powoduje uczuleń dzięki specjalnemu klejowi, którym jest nasączony z jednej strony. Kolory aplikacji nie mają żadnych dodatkowych działań.


Rehabilitacja na NFZ ze skierowaniami do ośrodka rehabilitacji dziennej.